Literatura

Oto pozycje książkowe, z których korzystamy w naszej pracy zespołowej lub sponsorowanej.

Materiały oficjalne wydane przez Światowe Służby DDA

Wielka Czerwona Księga DDAWielka Czerwona Księga Dorosłych Dzieci Alkoholików

Materiał podstawowy, zawierający wszystko co potrzebne do pracy na mityngach i w pracy własnej lub ze sponsorem. Obejmuje Program 12 Kroków, Tradycje, wytyczne do sponsorowania, prowadzenia mityngów itd. Materiał posiadamy dzięki Intergrupie krajowej i zespołowi tłumaczy.

Materiały nieoficjalne niezatwierdzone przez Światowe Służby

Poniższy zestaw jest literaturą uzupełniającą, którą posługujemy się w pracy w zależności od woli i potrzeb grupy i poszczególnych członków. Zgodnie z IV Tradycją i Wytycznymi mamy prawo posługiwać się literaturą nieoficjalną. Uznaliśmy je w swoim czasie za zgodne z 12 Tradycjami i wytycznymi d/s literatury.

12 kroków dla dorosłych dzieci z uzależnieniowych i innych rodzin dysfunkcyjnych12 kroków dla dorosłych dzieci z uzależnieniowych i innych rodzin dysfunkcyjnych

Książeczka ta była naszym materiałem podstawowym, gdy nie mieliśmy jeszcze dostępu do tłumaczeń na j. polski Wielkiej Czerwonej Księgi. Wykłada ona w sposób syntentyczny doświadczenia i wskazówki w realizacji 12 kroków amerykańskiej wspólnoty DDA. Polskim wydawcą jest Akuracik (Wspólnota DDA nie jest powiązana w jakikolwiek sposób z wymienionym wydawnictwem i stroną www i nie odpowiada za treści tam zamieszczone)


Codzienne afirmacje. Rozmyślania dla dorosłych dzieci 
Codzienne afirmacje. Rozmyślania dla dorosłych dzieci

Książeczka zawiera na każdy dzień roku nieformalny zbiór rozważań obejmujących różne obszary życia. Ich celem jest zapoczątkowanie zmiany dotychczasowego, negatywnego obrazu siebie, świata i innych. Zawiera nietuzinkowe przemyślenia i pomysły. Niejednokrotnie zbiegiem okoliczności stanowiły one wspaniałe podsumowanie przerobionego tematu na mityngu. Książka, jak poprzednia dostępna jest w wydawnictwie Akuracik


John Bradshaw - Powrót do swego wewnętrznego domuPowrót do swego wewnętrznego domu.

Autorem jest John Bradshaw, znany i ceniony psychoterapeuta i członek DDA. Książka stanowi cenną pomoc terapeutyczną zarówno do pracy samodzielnej, jak i mityngowej. Składa się z 4 części. W pierwszej autor przedstawia mechanizmy, dzięki którym nasze wewnętrzne dziecko zostało skrzywdzone przez rodzinę dysfunkcyjną i jak te doznane krzywdy mogą wpływać na obecne dorosłe życie. W drugiej części omówione zostały wybrane okresy rozwojowe od niemowlaka do dwudziestolatka. Zawarte są kwestionariusze do autodiagnozy. Zestawione dla każdego okresu potrzeby oraz skutki ich niezaspokojenia. Rozdział drugi i trzeci zawiera ćwiczenia korygujące. Książka uczy "otaczać siebie rodzicielską opieką", a więc uczy tego, co stanowi oś programu DDA, zawartą w literaturze ruchu pt Rozwiązanie.


Susan Forward - Toksyczni RodziceToksyczni rodzice.

Autorką jest Susan Forward. Jest to pozycja wyróżniająca się pod względem prostoty i przejrzystości narracji, pełna opisów życiorysów jej pacjentów - ludzi bezwzględnie potraktowanych przez różnorakie rodziny dysfunkcyjne. Nie brak w niej problematyki alkoholowej i kazirodczej. Składa się z dwóch części-rodziałów. Pierwsza zawiera historie wraz z analizą przyczyn, druga - metody terapeutyczne wychodzenia z dysfunkcji. Uczy, jak pisać listy i bajki terapeutyczne (podane są konkretne przykłady), przekazuje różne pomocne ćwiczenia.


Patrick Carnes - Od nałogu do miłości - Jak wyzwolić się z uzależnienia od seksu i odnaleźć prawdziwe uczucieOd nałogu do miłości - Jak wyzwolić się z uzależnienia od seksu i odnaleźć prawdziwe uczucie.

Wielu członków DDA, zwłaszcza mężczyzn dotkniętych jest problemem hiperseksualizmu lub wadliwego seksu. Niektóre zaś Dorosłe Dzieci dotknięte są problemem anoreksji seksualnej nierzadko w połączeniu z uzależnieniem od związków czysto romantycznych. Wpisuje się ona w te fragmenty Czerwonej Księgi, które mówią o uzależnieniach behawioralnych. Książka, którą my się posługujemy i mamy na składzie pochodzi z 2001 r. Jest już nowsze wydanie z 2009 r., którego na razie nikt z nas nie miał okazji przeczytać. Omówione w niej zostały podstawowe objawy uzależnienia, mechanizmy uzależniające i utrwalające zniewolenie. W drugiej części opisany został plan wyjścia i konkretne wskazówki oraz dane statystyczne. Ponad 500 stron porządnego opracowania.


Aaron Beck - Terapia poznawcza zaburzeń osobowościTerapia poznawcza zaburzeń osobowości.

Praca zbiorowa pod przewodnictwem światowej sławy psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego Aarona Becka. Zawiera obszerny opis kryteriów zaburzeń osobowości, ich diagnostyki oraz szczegółowych metod leczenia. Pozycja wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym, przeznaczona zarówno dla profesjonalistów jak i adeptów. Znajdziemy tam opisy osobowości: paranoicznej, schizoidalnej, schizotypowej, antyspołecznej, z pogranicza (borderline), histrionicznej, narcystycznej, zależnej, unikającej, obsesyjno-kompulsyjnej, bierno-agresywnej (negatywistycznej). W naszej grupce używamy jej nie po to by diagnozować się sami lub innych czy terapeutyzować, bo od tego są specjaliści (lekarze psychiatrzy, psycholodzy kliniczni, psychoterapueci). Używamy jej po to by zauważyć problem, który utrudnia lub uniemożliwia wyzdrowienie.


Martin Seligman - Optymizmu można się nauczyćOptymizmu można się nauczyć.

Praca znanego psychoterapeuty z kręgu CBT podejmuje problematykę depresji. Omawiane są tu takie zagadnienia jak triada depresyjna, wpływ myślenia na nastrój, wpływy kulturowe. Książka zawiera kwestionariusze, które pozwalają ocenić swe czarnowidztwo, tak typowe dla Dorosłego Dziecka. Pokazuje, jak można zmienić swoje myślenie i wydostać się z okowów stanów depresyjnych. W naszej grupce używamy jej nie po to by diagnozować się sami lub innych czy ich terapeutyzować, lecz po to by zauważyć problem, który utrudnia lub uniemożliwia wyzdrowienie.